Zkuste letos novoroční předsevzetí trochu jinak

Nový rok v sobě přináší pocit nového začátku, restartu. Pro mnoho lidí je to doba, kdy si připomenou změny, které v životě chtějí provést. Proč ne. Zkuste to však letos trochu jinak.

Novoroční reset

Většina novoročních předsevzetí mnoha lidí skončí selháním, což je docela demotivující fakt. Pokud bychom pátrali po důvodech proč tomu tak je, určitě bychom narazili na tyto problémy:

  1. Příliš obecný cíl bez jasných prvních kroků. Příklad: Začnu zdravě jíst, začnu cvičit, začnu se učit XY, začnu šetřit.
  2. Velký start a rychlé vyhoření. Příklad: Větší nápor nových lidí v posilovnách a fitcentrech v lednu.
  3. Nejasná zpětná vazba. Co vlastně je úspěch? Co už je neúspěch?
  4. Nudná, nezáživná forma. Nebaví vás posilovna? Najdete zábavnější podoby sportování. Co s tím?

Zkuste to jinak. Následující rady vás můžou nasměrovat správným směrem.

„U všeho co chceš dokázat stačí udělat malý krok, jen je třeba dělat jej denně.“

1. Vyberte správné předsevzetí Než 10 cílů, vyberte si jednu věc, která je pro vás nejdůležitější. Soustředíte tím své odhodlání a snažení. Co by mělo největší přínos? Důležitá je také reálnost předsevzetí. Předsevzetí vydělám milion korun je sice krásná, ale pokud vůbec netušíte jak, šance na úspěch jsou nulové. Problémem může být i situace. Neexistuje příjemnější způsob naplnění předsevzetí?

2. Odpovězte si na otázku proč? Jaký k tomu máte důvod? Zkuste si sepsat proč chcete něco změnit. Jaké negativní věci to z vašeho života může odbourat? Co pozitivního vám to může přinést? Je to vůbec správná změna pro tuto chvíli? Tyto myšlenky si poznamenejte někam, kde se k nim můžete kdykoliv vracet. Je to zdroj vaší motivace.

3. Jak vypadá úspěch? Jak vypadá neúspěch? Různé typy lidí motivují různě stanovené cíle. Někoho dokáže těžký cíl vyburcovat k výkonům. Někoho naopak vidina té vší práce co je před ním totálně demotivuje. Svět není černobílý, ale definovat si co znamená úspěch a jak vypadá neúspěch může být pro vás kompas.

4. Vytyčte si cestu a začněte malými kroky Na začátku je motivace silná. Vaše vůle je však vyčerpatelný zdroj. Je příliš snadné podlehnout nadšení okamžiku a vybrat si hned na začátku příliš velký kopec. Zkuste si cestu naplánovat se vzrůstající obtížností. Začněte s málem, ale buďte vždy šťastní, že se vám to povedlo. Postupně zvedejte laťku. Chce to trpělivost, ale vždy pamatujte, že je lepší pomalu než vůbec.

5. Základem je pravidelnost Nazvěte to návyk nebo rutina. Pokud si navyknete po práci si jít zacvičit 2× týdně, po čase už to nebude tak těžké se přemoci. Přijde vám to už normální. Začátky bývají vždy těžké, vytrvejte.

6. Oslavujte pokroky Dodejte si čerstvou motivaci. Buďte hrdí na to co už jste dokázali. Cílem předsevzetí není se vystresovat a unavit. Cílem je vybrat směr a někam se posunout, něco změnit.

Ať už vaše předsevzetí bude vypadat jakkoliv, držím vám palce. Hodně síly, štěstí a hlavně zdraví do nového roku 2012 přeje Martin Janda.

Zdroje a použité ilustrace Obrázek reset tlačítka použit se souhlasem firmy Think Brownstone ( Image provided by Think Brownstone, Inc.)