Stručný úvod do GTD: Getting Things Done

Rozšířenost povědomí o GTD – Getting Things Done dokazují stovky článků v češtině, přesto bych si dovolil vám tuto metodu sebeřízení ve stručnosti představit svými slovy.

Metodu GTD sestavil americký kouč David Allen a představil ji ve stejnojmenné knize v roce 2001. V češtině kniha vyšla v roce 2008 pod názvem Mít vše hotovo. Už od prvního vydání kniha s podtitulem „Jak zvládnout práci i život a cítit se při tom dobře“ zaujala nespočet lidí. Zaslouženě.

Pro koho a k čemu GTD je?

Na každého z nás se řítí hromada úkolů, projektů, závazků a informací. Metoda GTD je o zvládání a organizaci těchto pracovních i osobních záležitostí. Je to sada pravidel a návyků, které jsou promyšlené do komplexního systému, který vám má pomoci k lepšímu sebeřízení.

Výhody GTD

Metoda GTD za nás práci neudělá, ale poskytuje nám postupy, abychom:

GTD je univerzální: je jedno jestli použijete papír nebo nějaký software a je jedno jestli jste student, podnikatel nebo pracovník. Kniha nabízí užitečné návyky a postupy pro osobní produktivitu každého.

Opravdu velmi stručně vám zkusím přiblížit hlavní myšlenky metody.

Koncept inboxu a jeho zpracovávání

Inbox je obecně místo kam si zapisujete nápady, poznámky a úkoly, které k vám přichází z vnějšku nebo vás prostě napadnou. Jistě sami znáte, že pokud si něco hned nenapíšete, patrně na to zapomenete. Koncept inboxu je právě prevence této nespolehlivosti lidské mysli.

Základní myšlenky inboxu:

Kdybych měl z celého GTD vyzvednout jednu myšlenku, která je relativně snadno osvojitelná a přesto extrémně přínosná, byl by to právě koncept inboxu.

Seznamy úkolů

Allen ve svých knihách nabádá k vytvoření několika seznamů, do kterých si organizujete vaše úkoly. Stručně zmíním několik z nich:

Kolem úkolů a seznamů se původní kniha točí dost a vysvětluje kam si co psát a jak.

Týdenní zhodnocení

Tento návyk a procedura je u lidí praktikujících GTD často opomíjena, přesto patří k tomu nejdůležitějšímu. Jde o to, že jednou za týden si sednete a:

Smysl týdenního zhodnocení je reflexe a také úklid, aby celý systém zůstal provozuschopný.

V GTD je plno dalších principů jako kontexty, letové hladiny a další. Nejpodstatnější jsou však tři výše zmíněné.

Na co si u GTD dát pozor

Metodě Getting Things Done se toho moc vyčíst nedá. Při osvojování však musíte dát pozor na několik možných problémů:

Přesto patří GTD k tomu nejlepšímu co za posledních dvacet let v oblasti time managementu vzniklo a rozhodně vám má metoda co nabídnout.

Malý tip na závěr: pokud si GTD chcete přečíst, sáhněte raději po druhé Allanově knize Making It All Work (česky vyšla jako Aby vše klapalo), ve které také najdete popis celé GTD metodiky, ale navíc je zde více prostoru věnováno letovým hladinám, tedy perspektivám nad životem.